Do dálek autem

Hlavňov má ideální polohu pro všechny druhy výletů: pěší turistiku, cyklovýlety i použití vlastního automobilu.
Kliknutím do fotogalerie si zobrazíte popisky jednotlivých fotografií. Délka cesty zahrnuje cestu tam i zpět.

Prvním výletem může být návštěva města Náchod a jeho okolí. V Náchodě je kromě zámku i pěkné náměstí, kde lze posedět na venkovní letní zahrádce u kávy nebo piva Primátor, které vyrábí náchodský pivovar. Rozhodně ochutnejte tuto specialitu, zejména pivo Hron 12° má říz a příjemně nahořklou chuť.

Auto zanechte někde na parkovišti ve městě a vydejte se na krátkou pěší procházku do Bělovsi, kde kdysi bývaly lázně a dodnes je zde pramen. Kolem pramene se vydejte ke srubu Březinka (chcete-li se podívat dovnitř, je dobré si předem na internetu zjistit kontakt na provozovatele) a dále pak dojdete k pevnosti Dobrošov, která rozhodně stojí za prohlídku svého rozsáhlého podzemí.

Občerstvit se pak můžete na Jiráskově chatě, kterou navrhnul známý slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič, který projektoval např. i známé Pustevny.

Z Dobrošova se můžete vrátit po silnici do Náchoda nebo se ještě projít po červené k chatě Peklo a dále po žluté údolím Metuje zpět do Náchoda.

ČASOVÁ NÁROČNOST: 5 - 6 hodin podle zvolené trasy, délka cesty cca: 30 km
OBČERSTVENÍ: hotely, kavárny, restaurace na náchodském náměstí, Jiráskova chata, chata Peklo

Druhým výletem na opačnou stranu může být návštěva Broumova. Zejména benediktinský klášter patří se svými poklady k památkám, které musíte vidět. Uvnitř kláštera se nachází např. knihovna, která patří k nejstaším v České republice. Kromě jiného zde mají i kopii Turínského plátna s otiskem těla Ježíše Krista po jeho ukřižování. Ve sklepeních se můžete podívat na mumie zdejších mnichů. Raritou je i to, že za doby komunismu sloužil klášter jako archiv Státní bezpečnosti STB.

Z Broumova se můžete vydat ještě do Otovic, kde je pivovar. Vaří zde známého Opata.

ČASOVÁ NÁROČNOST: 3 - 4 hodiny, délka cesty cca: 28 km
OBČERSTVENÍ: kavárny a restaurace na broumovském náměstí

 

Třetí výlet nás zavede do polského Walbrzychu, který se nachází asi jen 25 km od česko-polských hranic a za kterým se nachází nádherný zámek Ksiaž (kšonc, česky Kníže).

Cesta vede přes Hejtmánkovice (směr Broumov), Meziměstí, hraniční přechod Starostín (zde se cestou zpátky stavte na pozdní oběd), polský Mieroszóv až do Walbrzychu.

Na zámku pobýval za 2. sv. války wehrmacht a bylo zde i sídlo hitlerovských okultistů. Asi proto zde dělají i noční strašidelné prohlídky. Pod zámkej jsou nádherné zahrady a projít se můžete i do okolí, kde se nachází zřícenina starého hradu.

Webové stránky zámku jsou na adrese http://www.ksiaz.walbrzych.pl/

ČASOVÁ NÁROČNOST: 4 - 6 hodin dle programu, délka cesty cca: 90 km
OBČERSTVENÍ: restaurace Starostín, zámek Ksiaž

 

Další celodenní výlet do Polska si můžete udělat na opačnou stranu. Přes náchodský hraniční přechod projedete do Kudowa Zdroj a zde zabočíte směrem na Karlow. Zde je výchozí vstup do Stolových hor. Mají zde velké skalní bludiště a z vyhlídek je rozhled na celé Hronovsko a policko. Rozhodně stojí navštívit i tato skalní města.

Z Karlowa pokračujete dál do Radkowa, kde se nachází malý dinopark, který potěší především malé děti. Z Radkowa se pak vydejte ještě do poutního místa - Wambierzyc (Vambeřice), kde se nachází nádherná basilika Nejsvětější Panny Marie na jedné straně údolí a křížová cesta na druhé straně údolí. Úplně na kopci za křížovou cestou jsou na louce 4 velké zvony. Celé místo má neopakovatelnou atmosféru.

Zpátky se můžet vydat stejnou cestou nebo se projet přes Tlumaczow, Otovice a Broumov.

ČASOVÁ NÁROČNOST: 5 - 7 hodin dle programu, délka cesty cca: 90 km
OBČERSTVENÍ: ve všech polských destinacích najdete nejrůznější občerstvení a polské speciality

 

Další krátký výlet na oběd nebo na večeři může být projížďka do Hronova. Zde kromě Jiráskova rodného domu můžete navštívit a zdarma ochutnat minerální prameny, které jsou nově zrekonstruovány a nachází se v Jiráskově parku za rodným domem. Voda z pramenů je bohatá na železo, které se projevuje charakteristickým rezatým zbarvením. Chuťově je ale výborná a mnozí si ji nosí domů v lahvích. Místní jí říkají "Prdlavka".

Budete-li v tomto kraji pobývat v čase konání divadelního festivalu Jiráskův Hronov, rozhodně nevynechejte příležitost zajít na nějakou dobrou komedii nebo se večer v parku podívat na nějaké amatérské představení či hudební vystoupení. Přátelská atmosféra, bohaté občerstvení a program, při kterém se rozhodně nebudete nudit ve vás zanechají spoustu příjemných dojmů.

ČASOVÁ NÁROČNOST: 2 - 3 hodiny dle programu, délka cesty cca: 20 km
OBČERSTVENÍ: stánky, restaurace, kavárny v Hronově

 

Poslední tip na výlet je klasika: Ádr (Adršpach) a Teplické skály. Čekejte stovky až tisíce turistů, proto je lepší si tento výlet nechat mimo hlavní sezónu.

Ideální je do jet do Teplic autem, nastoupit na vlak, dojet do Ádru, projít skály, při projížďce po jezírku se nechat vysadit ve Vlčí rokli, případně se dá jezírko obejít. Průchod přes Vlčí rokli, který je nově zrekonstruován vede po dřevěných chodnících rašeliništi, lesy a je to pěkná procházka. Dojdete do Teplických skal, kde můžete hned za vstupen vyšplhat na bývalý hrad Střmen (nedělejte to ale za bouřky!) a projít si Teplické skály. Od východu ze skal pak dojdete za 15 - 20 minut do centra města a pokračovat autem domů.

ČASOVÁ NÁROČNOST: 5 - 6 hodin dle programu, délka cesty cca: 35 km
OBČERSTVENÍ: stánky, restaurace, kavárny v Adršpachu a Teplicích